header_feb2010_copy

Black Star: An African Football Odyssey


black_star

Lör 27 feb  kl 13.30 Klarabiografen
Sön 28 feb  kl 13.00 – Zita

Överallt i världen finns de, unga pojkar med en enda stor dröm: att få spela fotboll i någon av Europas toppklubbar. Vi möter Ghanas fotbollslandslag Black Star’s megastjärna Michael Essien som värvades till franska klubben Bastia och senare såldes vidare för hissnande 24 miljoner pund, vilket i mångas ögon är den ultimata drömmen. Men för de flesta är det en saga utan lyckligt slut.

Fotbollen har blivit big business och talangscouter från Europa utnyttjar situationen och dränerar den afrikanska kontinenten på de mest lovande spelarna. Paul Harris Yule ger en svidande kritik mot fotbollen som business och politik och undrar om det inte är tid för afrikanska länder att få erkännande och respekt för sina fotbollsspelare.

Info om filmen:

  • Regissör Paul Yule
  • Sydafrika Svensk_premier
  • 2008
  • 54 min
  • Engelska

Om regissören

Paul Harris Yule är fotograf och filmskapare. Han föddes 1956 i Sydafrika och har bott i England sedan han var 8 år. Han studerade på Worcester College, Oxford och grundade Berwick Universal Pictures 1980. Mest känd är han för sina dokumentärer som tar upp kontroversiella politiska ämnen. Flera av hans filmer är prisbelönta, bland annat med International Emmy Award.
 

nyhets red

volenteer red

medlem red

sub

cinemafrica banner 2012

Annons