Dyana Gaye är en ung senegalesisk regissör som nu är aktuell med den originella musikalen Saint Louis Blues. Träffa henne i samband med visningen och på CinemAfricas filmfrukost på söndag.
Dyana Gaye föddes 1975 i Senegal och växte sedan upp i Frankrike. Idag lever hon och verkar både i Frankrike och Senegal, något som avspeglar sig i roadmovien Saint Louis Blues där musiknumren har inspirerats av franska 1950-talsmusikaler. Hon har en masterexamen i filmstudier från Université de Paris VIII Saint-Denis. Efter examen fick hon ett stipendium för manuset till sin första kortfilm Une Femme pour Souleymane (2000) och har sedan dess producerat fyra kortfilmer: J’ai deux amours (2005) och den flerfaldigt prisbelönade Ousmane från 2006, som även blev César-nominerad i kortfilmklassen 2008.
Saint Louis Blues är hennes femte film och första musikfilm men det är inte bara spelfilmen som engagerar henne. Gaye har även arbetat med animerad film och med haute couture mode. Även Focus Features i USA har uppmärksammat Gaye, bland annat med att finansiellt stödja hennes senaste film genom projektet
Africa First.






